Winner edged the Mobridge Pollock Tigers in the championship match of the Big Dakota Conference volleyball tournament held Saturday, Sept. 20, in Ft. Pierre. Winner defeated M-P 25-17, 23-25 and 25-18.
The Lady Tigers had advanced to the championship round by defeating Cheyenne Eagle Butte 25-5 and 25-17. Winner advanced by deeating Todd County 25-5 and 25-14.
Todd County took third in the tournament defeating CEB 25-20, 20-25 and 25-19.
Results of pool play was as follows:
Pool A
Mobridge- Pollock vs McLaughlin 25-9, 25-3; Stanley County vs McLaughlin 25-11, 25-9; Mobridge- Pollock vs Stanley County 25-20, 25-14.
Pool B
Cheyenne-Eagle Butte vs Crow Creek 25-9, 25-9; Todd County vs Crow Creek 25-13, 25-11; Cheyenne-Eagle Butte vs Todd County 25-23, 25-27, 20-25.
Pool C
Miller vs Chamberlain 25-13, 25-17; Winner vs Chamberlain 25-23, 25-10; Miller vs Winner 22-25, 29- 27, 15-25.
MP vs McLaughlin
Serving
M-P…………………..49-51-17
Individual Serving
B. Martin……………..16-16-6
M. Wagner…………..14-14-4
C. Heumiller……………8-9-4
Team Setting
M-P…………………..19-19-13
Individual Setting
B. Martin…………….. 11-11-7
C. Heumiller……………6-6-5
Team Hitting
M-P…………………..20-23-15
Individual Hitting
A. Frey……………………4-4-4
C. Hoffman……………..4-4-4
L. Henderson…………..3-6-3
Team Blocks
M-P…………………………….. 1
Individual Blocks
L. Henderson……………….. 1
Team digs
M-P…………………………….. 9
Individual Digs
M. Wagner…………………… 4
MP vs Stanley County
Serving
M-P…………………..44-50-10
Stanley County……35-40-2
Individual Serving
A. Kramer……………….9-9-4
B. Martin……………..13-13-3
Team Setting
M-P…………………..35-41-18
Stanley County….64-66-13
Individual Setting
C. Heumiller………..19-22-8
B. Martin……………..11-14-7
Team Hitting
M-P…………………..35-45-18
Stanley County….56-63-14
Individual Hitting
A. Kramer……………..9-11-6
K. Schneider…………. 9-10-4
Team Blocks
M-P…………………………….. 1
Stanley County……………. 1
Individual Blocks
L. Henderson……………….. 1
Team digs
M-P…………………………… 28
Stanley County………….. 18
Individual Digs
B. Martian………………….. 10
M. Wagner…………………… 5
MP vs Winner
Serving
M-P…………………….57-64-7
Individual Serving
A. Kramer……………….7-7-3
A. Schaefbauer……..10-12-2
Team Setting
M-P…………………..89-92-17
Individual Setting
B. Martin……………50-52-11
C. Heumiller………..32-33-4
Team Hitting
M-P……………….112-122-21
Individual Hitting
L. Henderson……….23-24-8
A. Frey………………..11-15-5
A. Kramer……………31-32-3
Team Blocks
M-P…………………………….. 1
Individual Blocks
L. Henderson……………….. 1
Team digs
M-P…………………………… 75
Individual Digs
M. Wagner…………………. 24
A. Schaefbauer……………. 18
All tournament team selections were: Tawny Sherman, Kelsey Bertram and Dusti Littau from Winner; Rebecca Martin, Maranda Wagner and Aundrea Kramer from Mobridge Pollock; Stevie Lone Dog and Justice Swift-Red Hawk from Todd County; Sam Bowker and Tatum Mendoza from Cheyenne-Eagle Butte; Kristen Peterka from Miller; Tawnee Whitley from Stanley County; Brigitte Byrd from Chamberlain; Savannah St. John from Crow Creek and Maria Little Bear from McLaughlin.
Leave a Reply